• خانهاخبار برگزیدهورزشی
 • کد خبر : 667
 • تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۶:۰۰
 • پ

  پرده برداری از تبانی کلینتون با نیویورک‌تایمز با ایمیل‌های لو رفته

  یکی از ایمیل‌های ارسال شده به «هیلاری کلینتون» نشان می‌دهد خبرنگار ارشد نیویورک تایمز به کاخ سفید اطمینان داده است که این روزنامه اخبار مربوط به جنایات جنگی آمریکا در عراق را سانسور می‌کند. به گزارش موج خاموش، پایگاه «گلوبال ریسرچ» نوشته است که ...

  یکی از ایمیل‌های ارسال شده به «هیلاری کلینتون» نشان می‌دهد خبرنگار ارشد نیویورک تایمز به کاخ سفید اطمینان داده است که این روزنامه اخبار مربوط به جنایات جنگی آمریکا در عراق را سانسور می‌کند.

  به گزارش موج خاموش، پایگاه «گلوبال ریسرچ» نوشته است که افشای تعدادی از ایمیل‌های شخصی «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق آمریکا نشان می‌دهد که «مایکل گوردون» خبرنگار نظامی نیویورک تایمز در سال 2010 به صورت مخفیانه با مقامات وزارت خارجه آمریکا دیدار کرده است. هدف از این دیدار، اطمینان دادن به واشنگتن درباره سرپوش گذاشتن بر جنایات جنگی آمریکا در جنگ عراق بوده است.

  دیدار گوردون و مقامات دولتی زمانی انجام گرفته که ویکی لیکس قصد داشته اسناد سری مربوط به جنگ عراق را منتشر کند. آن اسناد که گوشه‌ای موارد نقض حقوق بشر توسط نیروهای آمریکایی در عراق را افشا کرد، توسط «چلسی منینگ» عضو سابق ارتش آمریکا در اختیار ویکی لیکس قرار گرفته بود. وی به جرم انتشار اسناد سری، در حال حاضر در زندان است و دوره محکومیت 23 ساله‌اش را طی می‌کند. احتمالا دارد وی تمام این دوره را در انفرادی بگذراند.

  «ای. پی. بانون» نویسنده این گزارش درباره محتوای این ملاقات نوشته است: «هدف از دیدار گوردون با مقامات وزارت خارجه چیزی نبوده جز تلاش برای کاهش تبعات احتمالی: وی قصد داشته به آن‌ها (مقامات وزارت خارجه) از پیش نسبت به آنچه که احتمال دارد (بعد از انتشار اسناد) رخ دهد، هشدار دهد تا آن‌ها بیانیه‌های مطبوعاتی خود را بر این اساس تنظیم کنند. او همچنین می‌خواسته اطمینان دهد که روزنامه متبوع او اسناد افشا شده را به صورت دست‌چین‌شده و به نحوی منتشر می‌کند که هم به نفع سیاست خارجی آمریکا بوده و هم مجرمانه‌ترین بخش‌ها را لاپوشانی کند.»

  نویسنده گزارش با بیان اینکه این ایمیل به خوبی نشان می‌دهد که چطور رسانه‌ها به عنوان «رکن چهارم دموکراسی» به ابزاری در دست ساختار سرمایه‌سالار تبدیل شده‌اند.

  ایمیل مورد اشاره گلوبال ریسرچ روز 20 اکتبر 2010، یعنی دو روز قبل از انتشار رسمی اسناد در اینترنت ارسال شده است. به نظر می‌رسد که این ایمیل توسط یکی از مقامات سطح پایین‌تر وزارت خارجه نوشته شده و «جیک سالیوان» معاون دستیار پیشین «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا آن را برای خانم کلینتون ارسال کرده است.

  در بخشی از ایمیل، که به وضوح نشان می‌دهد نیویورک تایمز تا چه حد سیاست‌های خود را بر اساس خطوط مد نظر کاخ سفید تنظیم می‌کند، نویسنده پیام عنوان می‌کند که گوردون در جلسه با مقامات وزارت خارجه به آن‌ها گفته است که روزنامه قصد دارد اسناد را با چه محورهایی پوشش خبری دهد. نقش ایران در عراق، آمار تلفات غیرنظامیان و همچنین بدرفتاری با زندانیان، از جمله این محورها بوده است.

  گوردون با بیان اینکه نیویورک تایمز در مسئله افشای اسناد نظامی آمریکا «بازیگر رسانه‌ای فعالی نخواهد بود»، عملا تأکید کرده است که این روزنامه قصد ندارد این اسناد را چندان برجسته کند.

  وی فردی است که به نوشته گلوبال ریسرچ در سال‌های گذشته طی گزارش‌هایی «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه را به دادن سلاح به حزب الله لبنان متهم کرده است. وی همچنین مدعی دخالت ایران در عراق شده و اوکراین تحت حاکمیت «ویکتور یانوکوویچ» را به فروش تسلیحات به جنوب سودان متهم کرده است.

  در پایان گزارش عنوان شده است که در حال حاضر نیویورک تایمز با حمایت از سیاست های نخبگان سیاسی حاکم آمریکا در حال آماده کردن افکار عمومی برای تقابل با روسیه و چین است.

  لینک کوتاه :
  کپی لینک
  اشتراک گذاری :
  دیدگاه کاربران
  نظرات کاربران برای این مطلب را دنبال کنید

  برای نمایش دیدگاه کلیک کنید
   ۰ دیدگاه ثبت شده